Motifli Havlu Kenarı

Havlu Dantel - Towel Lace
Motiflerle yapılmış üç parçadan oluşan havlu kenarı takımına, pembe şanel saten kumaşla renklendirme yapıldı. Danteli ören hanım küçük, küçük motifleri beğenip örmüş, bir de 60 No iple örmüş. Diyorum ya hanımlar, pes doğrusu... Bu ne sabır. :) Havluyu herhalde bohçaya koyacaklar. Köşe danteli o kadar geniş ki, havlunun diğer yarısı pert :) Ancak süs havlusu olur. Yine de kıa çeyizin de bir iki tane olur böylesi.
Dantelden kazananlar var  ya... Kimisi bu kazandığı parayla çocuğunu okutuyor, kimi eşine yardım ediyor. Madalyonun neresinden bakarsanız bakın, hayat hiçbir zaman kolay değildi, kolay da olmayacak. Biz anneler de elimizden gelen her ne varsa onlarla çocuklarımız için çabalayacağız.
Çocuklar için çabalarken de sadece "karnı tok sırtı pek" olsun yeter mantığla değil, ruhu ve maneviyatını da düşüneceğiz. Dışarıda çocuklar ağıza alınmayacak sözler sarfetmeyecek, hayvanlara türlü işkenceler yapmayacak, anne babalar evde saygıyı ve hayayı yaşayacak ki, çocuk da görerek edebi öğrenecek. Terbiyeli, hayırlı ve başarılı nesiller böyle yetişecek.

Sade Kaneviçe Örnekleri

Kaneviçeli Nevresim Takımı Örnekleri
Lila akfil kumaş üzerine kaneviçe renklendirme olarak çalışıldı. Genelde kaneviçeler direk kumaş üzerine aplike edilir, bazen de (enteresan olsun diye ) iki renkle çalışılır. Bu takım hem sade kaneviçeyle hem de iki taraftan da düz istendi. Kaneviçesi de cici bici bir örnek. Bildiğiniz kaneviçe işleyen var mı bilmem ama ben en son kendi annemi biliyorum. Yaşımı hatırlamıyorum bile :)
Kaneviçeler anneden, anneanneden kalma oluyor ama kıyılmayacak kadar da güzel oluyor. :) Güzel değerlendirmek lazım...

Masa Örtüsü Modeli Resimli

2010 Dertsiz Masa Örtüleri Modelleri 
Yeni model dertsiz kumaşlar çok güzeller. Beyaz olması sizi yanıltmasın, leke tutmaz ve kolay ütülenir. Bazı hanımlar tüllerini bol yumuşatıcıyla yıkayıp, ütülemiyorlarmış. "Tülleri alıştırmazsan, ütü istemezler" diyorlar. Eğer sizde böyle düşünüyorsanız, masa örtünüzü de böyle yıkayabilirsiniz. Ben zaten ütülediğim için bir sonraki tüllerimde bu metodu deneyeceğim...
Dertsiz kumaşın üzerinde altın ve gümüş rengi işlemeli desenler var. Sofra takımınıza uygun olacaktır sanırım. Takımların süslerinde genelde kullanılan bir renk olduğu için, çeyizlere de rahatlıkla konabilir.
Uçlarına Gümüş rengi püsküller taktım. Püsküller, çeşit, çeşit ve çok şıklar. Masalara ayrı bir güzellik de veriyorlar.
Piko deseniyle, dertsiz kumaşın üzerindeki desenlere dikkat ederseniz çok benzer olduklarını göreceksiniz. "Bu kadar ayrıntıya kim dikkat eder" diyebilirsiniz ama örtünün sahibi zat-ı muhterem bu detayı mutlaka fark edecektir. İnce eler sık dokur birisi olarak,  hala detaylara önem verenlerin olduğunu bilmek iyi oluyor. Çeyizine güzel bir örtü oldu, elinde tutabilirse :)

Promosyon Seccade

Nakışlı Seccade Modelleri
Seccadeyi deri satene renklendirme yaparak çalıştım. Piko işine ilk başladığım zaman, komşumun "değerlendirirsin" diyerek, kesilen tülünden kalan parçasını sonunda değerlendirdim. Tülün üzerindeki gülleri böyle seccadeye aplike ettim. Böyle çalışmayı seviyorum, özgün ve ağır oldu.
Gelelim promosyon tarafına... Kendi yaptıklarımı tanıtmak için, böyle bir şeyler yapayım dedim :) Yani, masa örtüsü alır gibi seccadelerime sahip olabilirsiniz.
Seccadelerim, deri saten, renklendirmeli, pikolu, kpitonesi yapılmış ve astarlanmış şekildedir.. Astarı naylon kumaş olmadığından, namaz kılarken toplanmıyor veya kaymıyor.
Seccademi beğendiyseniz, 1001maharet@gmail.com adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Ucuz Masa Örtüsü

Değişik Dertsiz Masa Örtüsü Modeli
Ziyafet masalarınız için tasarlanmış harikulade bir model daha... Bu kumaşlar güzel olduğu kadar fiyatıylada çok cazip, bir de kredi kartınızla alabiliyor olmanız ayrı avantaj. Geometrik şekiller servis takımlarında da sıklıkla kullanıldığı için, beğenilerek tercih ediliyorlar.
Hem zevkinize hem de bütçenize göre birşeyler istiyorsanız, bu kumaşlar tam size göre. Masanıza göre alıp dikebilir yada diktirebilirsiniz. :) Memnun kalacaksınız...

Dantel Havlu - Lace Towel

Havlu Kenarları Danteli
Arkadaşlar siz söylemeden, ben söyleyeyim. Köşe dantelinin örneğini, bohçada da, seccadede de, havluda da görüp büyük ihtimalle bohça kenarına yakıştırmışsınızdır. Zevklerimiz o kadar farklı ki, zat-ı muhterem de böyle bir danteli havluya sardırdı, ne denir, rengarenk olmak güzel. Bazı hanımlar bir havlu kenarı takımını iki havlunun işlemeli yüzüne sardırıp, pikolatırken, başkaları çok zahmetlileri havlusunda görmek istiyor.Örneği beğendiyseniz, dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. :)

Kaneviçe Modeli

Kaneviçe Saten Nevresim Takımları
Kırmızı pamuk saten kumaştan yapılan nevresim takımı, o kadar güzel ki, bohça açıldığı zaman yüz ifadelerini görmeyi isterdim. Bize gelenler, istediklerini tarifte, genelde bir yerlerde gördüklerinden yola çıkarak anlattıkları için, bitmişini görünce çok şaşırıyorlar. "Gördüğümden çok daha güzel olmuş" diyerek de beğenilerini ifade ediyorlar. Senelerin kaneviçeleri çocuklar, torunlar ve hatta torun çocukları için değerleniyor. Onlar, el emekleri, zaten çok değerli de, itibarını tekrar kazanıyor.
Kaneviçe çok da kolay birşey değil, hazırlaması, takibi çok ince iş. Böyle de olduğu için, öyle dantel örüp televizyon seyretmeye benzemiyor. Anneciğim, zamanında kaneviçe işlerdi. Bitince de iplerini bize çektirirdi. O zaman oyun gibi gelirdi ya, şimdi cefakar anneciğim diye hatırlıyorum o zamanları. Belki de kaneviçeler ondan bu kadar değerli geliyor gözüme. :)

Masa Örtüsü Çeşitleri

Ucuz Masa Örtüleri Örnekleri
Table Linens Samples
Masa örtülerimiz, ev tekstilinin en güzellerindendir. Dertsizler de hem şık hem de leke tutmayıp kolay temizlendiği için biz hanımlara sunulmuş lutuf gibidir. Dertsizlerin de kalite, kalite bir çok çeşidi var. Biri de şu an çok revaçta olan desenli lame kumaşlardır. Lame kumaşlar desen çeşidiyle ve ucuzluğuyla, hem gözümüze, hem de bütçemize hitap ediyor. Köşelerini katlayıp, köşe çeviriyorum, böylece kenarları akan lame kumaş, çok sağlam hale geliyor. Sonrasında gönül rahatlığıyla kullanabiliyorsunuz.
Kendimize, kızımızın çeyizine yada hediye olarak dikebiliriz.

Siparişle de dikiyorum. Arkadaşlarıma ve akrabalarıma ev hediyesi olarak götürüyorum. Ben de kullanıyorum ve çok da memnunum. Herkese tavsiye ederim.

İğne Oyası Örnekler

Oya Havlu Kenarı
İğne oyası ne kadar zarif değil mi? Bayağı zahmetli ama biz hanımlar ince işleri pek severiz, evimizde, üzerimizde ve eşyalarımızda, her yerde el emeklerini görmek isteriz. Danteli evinde sevmeyenimiz bile kıyafetlerinde bir küçük ayrıntı olarak kullanmıştır. Kendi yapamasa bile almıştır. Fabrikasyon kazaklar, bluzlar, tişörtler üzerinde ne güzel işlemeler, danteller ve daha bir çok süsler yok mu?
İğne oyaları da çeyislerin vazgeçilmezi. Kendiniz yapmıyorsanız, ucuza mal etmek biraz zor. Hem güzel hem de ucuz bulmak da zor tabi. Ben elime geçen fırsatları değerlendirip, kızlarımın çeyizlerine birşeyler saklıyorum. Daha küçükler ama daha sonra istediğim gibi bulamama ve istediğim gibi alamama ihtimaline karşı, böyle bir şey düşündüm. Annem öyle yapardı, üç kızını peşi sıra evlendirince, faydasını muhakkak görmüştür. :)

Salon Takımı Modeli

Dantel Masa - lace tablecloths
Kolay örülen tığ işi salon takımı. Aralarındaki kutucukları gümüş veya başka renkte iple örerek hareket katabilirsiniz. Yine de sade geldiyse, motiflerin ortasına başlarken yaptığınız yuvarlağı çiçek olarak yapıp, boyut kazandırabilirsiniz. Kutucukları da katmer
li çiçeklere çevirebilirsiniz. Düşününce birsürü şey bulabilirsiniz yani... Danteller eskiden gördükleri değeri tekrar kazanırlar mı bilmem ama, değişik tasarımlarla gençlerin gözüne girebilirler diye düşünüyorum. Bunda da en büyük payı, gelenekselden modern çizgilere geçiş yapabilen maharetli hanımlar alacaktır.

Linens Nevresim

Nevresim Danteli - linens lace
Fıstık yeşilidanteli, yine aynı renkteki akfil kumaşa, beyaz akfille renklendirme yaparak çalışılmış bir nevresim takımı. Bu takım düz kumaşla çalışıldı ama nevresimliğini desenli olarak da dikebilirsiniz. Bence daha şık oluyor. Piko ipi sahibinin isteğiyle koyu yeşil oldu. Hiç de fena olmadı. Akfil, dokuma sıklığı ve yumuşaklığıyla nevresimlerde vazgeçilmez kumaştır. Ütülerken de farkını anlarsınız. Çok güzel bir takım. Allah bahtlarını da güzel eylesin inşAllah...

Çiçekli Seccade

Değişik Seccade Örnekleri
Benim bayram hediyelerimden biri daha... Yalnız hediyelerden sadece kayınvalidemin seccadesiyle, resmini çekmeyi unuttuğum büyük amcanın seccadesi planlandığı gibi oldu. Diğerleri karıştı biraz :) Halamıza kendin beğen dedik, o da bu bordo-krem seccadeyi beğendi. Sena bozulmadı "ben, daha mutlu olurum" dedi. O kadar uğraştığıma değdi doğrusu.

Nevresim

Nevresim Modelleri - Linens Models
Pembe güllü, Sarev saten nevresim takımı çeyiz için hazırlandı. Sarev, buradaki nevresim deseninden hem saten hem de nevresimlik olarak üretiyor. Çeyilerde çok tutulan bir model. Danteli de bakın ne kadar ayrıntılı örülmüş. Daha işi var tabiki de danteli ve kumaşını görmeye yeter. Örnek çıkarmak için resmi büyütebilirsiniz.Kız çeyizinde en az iki tane nevresim takımı olur bunlardan birini saten yapabilirsiniz. Saten çok şık durur ama kullanışlı değildir, yazın yakar kışın üşütür yani :) Bence nevresimin üzeri saten içi akfil, çarşaf ve yastıklar da akfil yapılabilir. Hem gösterişli hem de kullanışlı olur. :) Tabi zevk sizin.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri

Yeni Havlu Kenarı Örnekleri
Examples of new Lace Towel
Gümüş dore kumaştan renlendirme yapıldığı için parlıyor. Değil fotoğraftan, canlı canlı bakarken bile gözünüzü alıyor. Dantel 60No floş iple örülmüş, incik, cıncık uğraşılmış türden. Tabiki bohçaya konulacak diye şaşalı bir şey yapıldı. Bir arkadaşın sitesinde üç boyutlu dantel göreli beri bu danteller çok zor gelmiyor. Yinede emek olan herşey çok güzel. Makinelerin yaptıklarıyla, insan elinin değdiği bir olur mu :)
Havlu henüz yarım, danteli sarıldı ama deseni ve dilimi geçilmedi. E! biraz bekliyecek...Ellerinize sağlık hanımlar, hepiniz harikasınız.

Hediye Seccade

Güzel Seccade Örnekleri
Gül kurusu seccadeyi babaannesi için ayırmıştı ama Senoşumun kafası karışmış. Hediyelerin sahipleri her an değişebilir. Ben karışmıyorum nasıl isterse öyle yapsın. Ben ce bu da en az ötekiler kadar güzel oldu. Ben seccade hazırlarken kızım da bayram kartları hazırladı. Herkese küçük küçük notlar, tek kıtalı şiirler yazdı. Sena avukat olsa var ya, ipten alır, ipe geçirirlerden olur. Bir Allah vergisi üslubu var, sormayın. Yarışabilene aşk olsun.
Babaannemiz 56 yaşında ve bu sene azmedip kuran-ı kerim okumayı öğrendi. "Gelin kaynanasının toprağındandır" derler ama ondaki hırsın azıcığı bende olsaydı, ooo! ben daha neler yapardım. Babaannemiz atom karınca gibidir (maşallah subhanallah), sert mizaçlı ama bir okadarda merhametli Osmanlı hanımı...

Seccade

Anneannemin Bayram Hediyesi
Anneanneciğim 70 yaşında ama değme gençlere taş çıkartır ( maşallah subhanallah ). 6 evladı, 13 torunu ve 5 torununun çocuğu olan tam bir karadeniz hanımı. :) Hala dimdik ve güçlü. Sırrı ne deyince de " ben kaynanamdan dualıyım" der. Anneannem, ailemiz için sonsuz özverinin sembolüdür.Siyah üzerine krem rengi deri satenden renklendirdim. Üzerine şekil çizip, dilim ve desenini yaptım. Yine üzerine sabunla kalpler çizdim ve kapitonesini yaptım. Çok sevgi dolu bir seccade oldu yani... :) Herzamanki gibi teftiş kurulu başkanımız Sena hanım, kapitone işi bittikten sonra gelip seccadenin kimin hediyesi olcağına karar veriyor. :) Neyse en iyisi de böyle...

Masa Örtüleri Modelleri

Dantel Masa Örtüsü Takımı
Lace Table Cloth Set
Dertsiz parlak beyaz dokulu kumaştan diktiğim masa takımı. Tamamı köşe çevirilip hazırlandı ve tümünde aynı piko deseni uygulandı. Dertsiz kumaş yumuşak, üzerinde hoş desenleri var. Dantel 50No beyaz floş ipten örüldü. Runnerın piko deseni gümüş üzerine beyaz, Masa örtüsü ve servis peeteleri ise beyaz üzerine gümüş olarak işlendi.
Şahane sunumlar ve çeyizler için harikulade bir takım.
Takıma sahip olmak için, 1001maharet@gmail.com adresimden bana ulaşabilirsiniz. :)
* 230 x 152 cm masa örtüsü,
* 12 dantelli peçetesi,
* 1 gümüş lame runner (
çift tarafı köşe dantelli)

Kolay Dantel Örnekleri

Yeni Dantel Örnekleri - New Lace Samples
Çok dolgun duran kolay bir dantel modeli. Dantelli Yastıkları genelde gelin ve damat çeyizleri için yapıyorum ama bazıları da var benim zamanımda yoktu ben de süslü kullanacağım diyen. Bunlardan biri benim sevgili anneannem, öteki annem... İkisi de çok zevkli ve kokoşlar. :) Ben kime çektim bilmiyorum yani. :)
Danteli düz sararız, sade aşağısına yada yukarısına şekil veririz veya bantlı çalışırız. Buradaki de ebruli ipleri sevenlere göre ters çalışılmış bir model. Zevklere göre biz de işimize şekil veriyoruz da, en zoru "sen bildiğin gibi yap" denildiğinde oluyor. Ne yapsam nasıl yapsam kendimi hoşnut edemiyorum. Ooofff!! diyorum kendime... En zor benim yani, kimseye laf söylemem. :)

Dantel Örnekleri

Yeni Dantel Modelleri - New Lace Models
Nevresim için örülmüş. Bayağı geniş ve güzel bir model. Tüm takıma 500 gr kadar harcanmış. Gülşen abla kızı için ördü ben de turkuazlı bir nevresim takımına renklendirme yaparak pikolayacağım.
Dantel bütün çıkıyor ama sanki iki parçaymış gibi gözüküyor. Nevresimliğinin üzerindeki çiçeklerle dantelin üzerindeki çiçekler çok uyumlu. Piko desenini de benzer yapacağım için çok güzel olmasını umuyorum.
Nevresim veya pike için kenar danteli arıyorsanız, şahane bir takım... Değerlendirmelisiniz. :)

Yemek Masası Modelleri

Masa Örtüsü Örneği - Example of a tablecloth
Masa örtüsü gümüş dokumalı lame kumaş. Köşe çevirip piko deseni geçerek yaptım. Runner Deri satenden, çünkü detsizlerin boyu yaklaşık 160cm olduğu için 12 kişilik ziyafet masalarına uydun değil. Deri satenden bir boy yeterli oluyor. Runnerınızın eni ise masanıza göre... Saraylı kızımın çeyizine diktiğim için aynı runnerı kullanmakta bir sakınca görmedim. Sonuçta o da istediğiyle kullanabilsin diye bu kadar çeşit almış. :) Allah bahtını açık etsin...

Seccade Örnekleri

Bayram Hediyesi Seccadeler
Bayramda büyüklere giderken çikolata alınır ya, biz bu geleneği azıcık bozduk. Onları herkes alıyor zaten dedik ve farklı birşeyler yapmaya karar verdik. Bu bayram da seccade yapmak istedim veee... Renklendirmesi, pikosu, kapitonesi, astarlamasıyla bitmiş ilk bayram hediyem. Ordinalyus profesör kızım Sena, ortasındaki kapitone desenini böyle tasarladı. Tasarlamış ya istersen yapma... :) Bir de demez mi "bu en güzeli, o yüzden halamın" diye, "babaannen darılacak" dedim ama babaannesine gülkurusu demiş o yüzden rahat. Aslında ortasını boş bırakmayı düşünmüştüm ama kızım böyle bir şey düşünmüş, eminim halası da Sena'nın hevesini taktirle karşılayacaktır. :)
ABLACIĞIM UMARIM HEDİYEMİZİ BEĞENİRSİN.

Boncuk İşi ( Beadwork)

Boncuk İşi Örnekleri
Şahsen dantelleri tercih etsem de, kardeşimin de yaptığı, süryani işi boncuklu salon takımları, benim venge mobilyalarıma çok yakıştı. Yalnız merak ediyorum, bunlar kopmaz mı? Benim güzel kızlarım kendilerine malzeme ettiler hemen. Başlarının üzerine koyup, evin içinde Kleopatra gibi geziniyorlar. :) Yine de çok güzeller, ışıl ışıl parlıyorlar. Değişikli olsun diye kullanılabilir. İşçiliğine ise diyecek sözüm yok. Süryani işi salon takımı, simetrisi ve tasarımlarıyla çok başarılı bir çalışma... Kardeşciğimin de ellerine sağlık :)
Related Posts with Thumbnails