Bebek Yastığı Süslemesi

Gipürlü Bebek Yastığı Örnekleri
Ben deniz HIZIR ACİL PİKOCU olarak İzmit'te görev yapmaktayım. :) Komşularım acil hediye ihtiyaçlarında bilirler ki bende mutlaka birşeyler vardır. Kimi de böyle adetler gereği bebek hediyelerini bir buçuk saat gibi kısa bir zamanda hazırlamamı, hesapta olmayan bebek ziyareti olduğu söylerler. Hzır acil pikocunuz ben de, dikerim işte...
Komşumuz Konyalı Fatma ablanın torunu için diktiğim yastık, bebek erkek olduğu için mavi, güzel bir hediye olması için de gipürlü ve renklendirmeli. Güle güle güzel günlerde kullansınlar. Güzelliklerle büyütsünler paşalarını inşAllah. :)

Kurdele İşi Tülbent Oyası

Kurdele İşi Boncuklu Tülbent Oyası Örnekleri
Sevgili Saraylımın çeyizinden, çok kibar görünüyor değil mi ?
Bir kızın çeyizinde yüz çeşit tülbent (yemeni, yazma) olur. Akrabalara çıkarılan bohçalara, ev sahibinin yetişkin kızları falan da varsa o kadar tülbent konur. Yani bayağı bir tülbenti de hediye verirsiniz.Yarım elma gönül alma da denebilir, gelenek görenek de :) İkisi de güzel.
İzmit'te gelinlere ve bebeklere ilk gittiği yerlerden hediyeler veriliyor. Benim büyüdüğüm yerde böyle adetler yoktu ama artık İzmitli olduk, biz de adetlere uyuyoruz. Tabi bu örfü bilmeyenler biraz saşkınlık, biraz da hoşnutluğun verdiği edayla karşılıyorlar. :) Durumdan herkes memnun yani :)

Şahane Masa Örtüsü

Çok Güzel Masa Örtüsü Modeli
Yine dertsiz kumaştan köşe çevirerek hazırladığım dikdörtgen masa örtüsü...
Üzerinde gümüş ve altın işlemeleri, değişik dokuması dikkat çekici. Kenarlarına yaprak piko yaptım çünkü birleşik bir desen ben ce çok yakışıyor. Özel günlerinizde kullanmaya, ziyafet masalarınızı güzelleştirecek bir örtü. Kenarlarını gümüş iple pikoladım ama içindeki yaldızlarla da gümüşlerle de rahatlıkla kullanılabilir.
Masa örtüsünü sevgili Birsen beğenip almış. Nasip, Almanya'dan dayısını ziyarete gelmişti. Ayşe'de örtüyü gösterince çok beğenmiş. Ben de mutlu oldum tabi :)
Güle, güle, güzel günlerde kullansınlar inşAllah.

Peçete Danteli Örnekleri

Peçete Takımı Danteli Örneği
Köşe dantelinin örneğini sitemde görüp örmüş. Benim ördüğüme ilave olarak gümüş iple sık iğne dönüp, küçük çiçeklerle de süslemişler. Siz de beğendiğiniz örneklere böyle şık ilaveler yapabilir ve ya başka bir şeyler ekleyip değiştirebilirsiniz. Ben bu halini daha çok beğendim, ellerine sağlık.
Dantelleri akşam ma-aile otururken bir, iki örerek tamamlıyormuş. Çok becerikli maşaAllah. Otururken bile boş durmak gelmiyor içinden demekki :) Benim de iki kızım var, isterim ki; becerikli, eline iş yakışan, hanımefendi olsunlar...
Allah hepimizin evlatlarına uzun ömürler versin.

Dantel Gelin Bohçası Örnekleri

En Güzel gelin Bohçaları
Sevgili kuzenim Elif için hazırladığım gelin bohçasında şanel saten kulllandım. Deri saten de kullanıyorlar ama dantel kalın iple örülmemiş ise şanel sateni tercih ederim. Köşe dantelinin dik kenarlarını düz yaptıkları için böyle bir dantel tam köşeye sarılmaz böyle biraz içerde kalacak şekilde yapılır. Zaten halam da gelin bohçasını köşe çevirerek hazırlamamı istemişti. Eğik olan kenarına süs (burada pipirik diyorlar) örüldüğü için, orjinalliğii bozulmasın diye danteli bir alt hisasından sararak belirginleştirdim. Beyaz satene, gümüş rengi piko istemişlerdi. Piko desenini dantelin içindeki şekillere uygun ve çok beğendiğim kombinasyonu seçtim.
Kuzenim bu sene anestezi bölümünü bitirdi maşaAllah.
Elif'ciğime yaptığım hediyemi umarım çok beğenir. Çook mutlu olur inşAllah :)

Güzel Havlu Danteli Örnekleri

Motifli Havlu Kenarı Örnekleri
Önce tığla, beyaz ip kullanarak spiral şeklinde örülmüş. Sonrada aralara gelecek yuvarlak motifler örülmüş. Spiralin kenarlarına gümüş simli iple sık iğne gidilmiş. Yuvarlaklar da sık iğne giderek birleştirilmiş. Ben de önce kenar dantelini her taraftan zigzagla tututrdum sonra da pikosuna böyle şekil vererek çalıştım.
Siz gümüş rengi beğenmiyorsanız, başka renklerle de örebilirsiniz. Kolay bir örnek ama misliyle de şık. Eminim çok güzel danteller ortaya çıkacaktır. :)
Gayet şık bir havlu kenarı örneği. Beğenip yapmak isteyenlere kolay gelsin.

Mor Fuşya Havlu Kenarları

Güzel Havlu Kenarı Örnekleri Yeni
Dantel mor zemine fuşya güller olunca, değişik havlu denemelerinden sonra, havlunun beyaz olmasına karar verdim. Çünkü mor danteli hiç göstermedi, fuşya ise çok boğdu. Bence danteliyle, havlusu ve pikosuyla çok güzel, gelin çeyizine layık havlu oldu :)
Dantel rengi konusunda ben ve apartmanımızın sosyetik hanımlarından bayağı eleştiri almış olsa da, bu haliyle herkesin beğenisini de kazandı.
Makyaj gibi bir şey sanki. Hani insanları makyajla dünya güzeli de, maymun gibi de, dayak yemiş gibi de yapıyorlar ya... :) Gerçi dantel çok güzel, rengine göre havlu bulmak zordu. Onu da hallettik süper oldu.

Yaprak Dantelli Yastık Takımı

Gelin Bohçasına Dantel Yastık Takımı
Gelin çeyizi için pikoladığım yastık takımının danteli, aslında havlu kenarı. Havlu kenarını yastık takımlarına pikolama işini bayağı sık yapmaya başladım. Gençler akıllı maşaAllah... Mavi dantele uygun mavi patiska kumaş alıp beyazla da hem renklendirme hem de bant yaptım. Böyle gayet hoş yastık yakımları oldu :)

Gelin Ceyizine Havlu Süslemesi

Güzel Havlu Kenarı Danteli Örnekleri
Havlularımızı süslerken önemli olan havlunun kullanılabilir bölümünün geniş tutulmasıdır. Bu yüzden de sadece kenar dantelleriyle süslemek daha güzel olur. Buradaki dantel çok geniş olmasına rağmen kenarda olduğu için hem kullanırken rahatsız etmeyecek, hem de gayet şık olacaktır. Gelin bohçaları için hazırladığım havlum, kalitesi, danteli ve piko süslemesiyle çok şık oldu.
Gelin çeyizinde yaklaşık 20 ila 100 arsında havlu olur. Herkes bütçesine göre tabi daha fazla yada daha az da olabilir. Allah gönül hoşluğu versin gerisi hikaye diyenleriniz de olacaktır. Doğruuu... Allah güzel geçim versin inşAllah :)

Bohçalık Dantel Yastık Takımı

Dantel Yastık Süsleme Örnekleri
Danteli aslında havlu kenarı olacak diye yapmışlar ama o kadar geniş ki (yaklaşık 16 cm), sonradan havluya yakıştırmayıp yastık takımı olarak dikilmesinde karar kıldılar. Havlu kenarına daha dar en fazla 10 cm lik dantel örülürse daha güzel oluyor sanki. Gerçi kızımızda çok havlu varmış, farklı şekilde değerlendirmek iyi oldu.
Akrabalara çıkarılacak bohçalarda, bütün bir takım yerine böyle yarım elma, gönül alma yastık takımları çok iyi iş görürler. Öyle yastık takımı deyip geçmeyin ama kendiniz örüp dikemiyorsanız ki, kaç kişi sayılır bilmem, maddi değerleri de, ipi, danteli, kumaşı, pikosu toplanınca yaaa! dedirtecek bir fiyata geliyor.
Kız evinin işi çok zor, kızın çeyizini babası yapar, damadın çeyizini ise genelde gençler birlikte çalışır öderler. Enteresan bir durum :)

Güzel Havlu Danteli Yeni

En Güzel Havlu Kenarı Örnekleri
Sık iğneyle yapılmış diğerinden biraz farklı bir havlu kenarı danteli. Gül kurusu ve beyaz çok yakışmış. Ben de bu dantele, havlucu ablamdan güzel bir havlu seçtim. Pikosunu da böyle şekilli çalıştım. Çeyiz hazırlıkları İzmit'te bayağı önemli, piko işlerini de çok seviyorlar. MaşaAllah, diyelim daha çok sevsinler :)

Çiçekli Mor Havlu Danteli

Tığ İşi Havlu Danteli Örnekleri
Mor floş iple kafesleri örülüp kenarlarına fuşyayla sık iğne gidilmiş. Üzeri de fuşya güller ve yeşil yapraklarla süslenmiş. Kurdele boşluğu verip yine fuşyadan şerit örüp geçirmiş. Biraz havlusuyla eşleştirme sıkıntısı çektirebilecek bir kombinasyon ama zevk, böyle yakıştırmış böyle örmüş.
Bu aralar her gördüğüme, duyduğuma sinir olmaya başladım. Dantelleri banal buluyorlarmış global dünyanın sıradan insanları... Kendileri bütün gün televizyon yada bilgisayar başında saçma sapan bir sürü zaman harcayıp, "ayy ben uğraşamam" sözünü ne kolay söylüyorlar ve bunu da mağrifetten sayıyorlar. Dantellerle uğraşanlar sanki cahil, çeyiz yapanlarsa az okumuş.

Nasıl garip insanlar olduk "efendi" sözü anlamını nasıl yitirmiş, Ya Selam, bir az okumuş inşanlar "selam" yada "merhaba" diye selamlaşıp "hoşçakal"," görüşürüz", "kendine iyi bak" gibi sözlerle ayrılıyor, az bir kısım "Selamun Aleykum" le karşılayıp, "Allaha ısmarladık" diye ayrılıyor. Kim olduğumuzu unutuyormuyuz ne? Çocuklarımızı nasıl görmek istiyoruz.
"Eskiden kitap ağzıyla konuşuyor" denilirdi. Şimdi "dizi ağzıyla konuşuyor" mu diyeceğiz, bilmiyorum.

Sıkigne Havlu Kenarı Danteli

Cicekli Sıkiğne Havlu Kenarı Yeni
Biz hanımlar zor olan herşeyi ayrı bir beğeniriz. Ne kadar çok emek harcanmışsa o kadar değerli değilmidir zaten. Kızlarımızın ya da oğlumuzun nişan bohçasına öyle güzel danteller hazırlarız ki, o bizim gurururmuz olur. Hele bir de gelin kız hem yüksek tahsilli hem de güzel çeyizli olur sa, ooo! değmeyin müstakbel kayınvalidenin keyfine... Sarayın sultanı gibi gezerler, tabiki annelerin ikisi de.
Buradaki havlu sevgili Sevda'nın el emeği göz nuru, kendi çeyizi için ördüğü bir dantel. Sevda sabah 8,30-9,00 gibi marketini açıyor akşam da (gece mi desem daha doğru olur bilmem) 22,30 da kapatıyor. Gelen gideni düşünün artık, o arada dantellerini de örüyor maşaAllah. Ben de onun dantellerine göre havlusunu alıp pikosunu yapıyorum. Havluların dört köşesine piko deseni geçmektense, böyle şekil verip, süslemeyi seviyorum. Ben ce çok da hoş oluyorlar :)

Çiçekli Havlu Kenarı Danteli

Çok güzel Havlu Danteli Örnekleri
Kocaman bir çiçek ve yaprakları... Havlu kenarı dantelleri çok güzel ve örnek arayıncada alternatifler çok. Eskiden komşulardan alınan örnekler sonrasında kitaplardan daha sonra da internetten araştırılarak bulmaya döndü. İstediğiniz ağırlıkta ve ya kolaylıkta, istediğiniz kadar geniş birsürü modeli çok kolay bulup kağıda dökebilirsiniz. Bendeniz danteli bize özgü zannederken bir çok ülkeden arkadaşların ne kadar şahane danteller yaptıklarını görünce şaşırdım. Dantel olayını aşıp üç boyutlu çalışmışlar :) 

Kuşlu Havlu Kenar Örnekleri

Çok Güzel Havlu Kenarı Dantelleri
Yine önce beyaz floş iple örülüp sonrasında sarı iple dolgulaı belli etmek için sık iğne örülmüş bir havlu kenarı. Havlu kenarlarında yazıları beğenmiyorsanız, sen ben yerine çiçek yada hoş şekiller yapabilirsiniz. Havlusunu kendim aldım, bayağı da aradım. Bazen renk tutturmak bayağı zor oluyor. Çok kaliteli boncuklu ve kurdele işi bir havlu... Pikosunu da yine şekil vererek çalıştım. Şahane birşey oldu. Saraylıma böyle şekilli yaptım da Sevda'ya yapmadım diye darılmasın bana :) Güle güle kullansın...

Çok Güzel Havlu Pikosu

Mor Havlu Kenarı Örneği
Beyazla örüp morla sık iğne yapılmış bir model. Dantel, Sevda'nın sabrını çok zorlamış olsa gerek, "içerisindeki desenede sıkiğne git" dedim, "boşver böyle kalsın" dedi. :) Siz mutlaka, şeklide belli edecek bir çalışma yapın lütfen, canım çiçek motifi belli bile olmuyor. Pikosunu yine klasikten öte bir çalışmayla süsledim. :) Böyle çalışmayı ve güzel havluları çok seviyorum. Allah güzel günlerde kullanmayı nasip etsin inşAllah.

Güllü Pike Danteli Örnekleri

Gül Desenli Dantel Örnekleri
Dantel Küçük halamın büyük kızının çeyizi için örülmüş. Takip etmeden örülmez ama kolay ilerleyebilecek bir örnek olur. Bu dantel için benden istenen mor işlemeli, pullu, payetli beyaz pikeye, mor renklendirme yapmam. Kızınızın veya oğlunuzun çeyizine örnek arıyorsanız, değerlendirebileceğiniz bir model. :)

Kırmızı Tülbent Oyası

Oyalı Yemeni Modelleri Yeni
Kızların çeyizinde en çok tülbent olur. 50-100-200 daha da fazlası :) Herkesin gücüne ve geleneklerine bağlılığına göre değişir. Bir de kültür erezyonu var tabi. Kızlarımızı okutıyoruz mantığı gelişiyor, okumayla ne alakası varsa kız çeyizinin, siz bağlantı kurun artık. Okuyan kızın çeyizi olmaz mı? Ya da okumayanın, okuyana göre bir artısı olsun diye mi (?) yapılır, bilemiyorum. Yoksa işin kolayına kaçmak mıdır? Globalleşmek için uğraş verilen dünyada evlerimizdemi global olmalı, bir Amerikalının eviyle, bir Türk'ün evi bir olur mu hiç. Olmamalı...
Ben dilimin, kültürümün, örfümün ve geleneklerimin yüzyıllar boyunca korunmasını isterim.

Bohça Danteli Örnekleri (Lace)

Damat Bohçasına Köşe Dantel
Kuzenim Elif'in çeyizine yapacağım damat bohçası için örülmüş, çok beğenilen güllü bohça danteli örneği. Köşe danteli modeli arıyorsanız seneler geçse de modası geçmeyecek bir örnek. Zor değil ama bakmadan örülebilecek gibi de değil :) Kolay gelsin...

Gümüş Dertsiz Masa Örtüsü

Lame Dertsiz Masa Örtüsü
Lame kumaşlar da diğer dertsiler gibi leke tutmaz ve değişik modelleriyle de her zevke hitap eder. Bu masa örtüsü de gümüş ve siyah şekillerle süslenmiş, eğer gümüş rengi tabak takımınız varsa böyle bir dertsiz masa örtüsü düşünebilirsiniz.
Related Posts with Thumbnails