Dantel Fiskos Masası

Dantel Fiskos Masası Örnekleri
              Yine anneciğimin benim için ördüğü başka bir örtü daha... Fiskos masalarını oldum olası sevmem ama annemin direktifleri doğrultusunda, çeyizime kendi ellerimle almıştım :) Lazımmış... Tabi bu onbir sene evveldi, şimdi evler daha farklı dekore ediliyor.
                   Fiskos masamı çiçeğim üzerine çok yakışıyor diye tutuyorum :) Belki de benim gibi düşünenleriniz de vardır, başka ne işe yarıyor ki zaten. Kocaman bir süs :)

Kuğu Tepsi Örtüsü

Güzel Tepsi Örtüsü Örnekleri
           Bu örnek aslında tül örneğidir ama ben tüllerimde değil de tepsi örtümde olsunlar istedim. Dikdörgen olarak ördüğüm örtümün yanları düz kalmasın diye böyle bir şey uydurdum. Aslında hayvan figürlerini ortalıkta sevmem ama bir kelebekleri bir de kuğuları çok severim. Birer örtü de yapmışımdır, yine ortalarda değil de servislerde kullanmak için tabi...        
                 Misafire nasıl da hürmet ederiz, değil mi? Daha küçükten öyle yetiştiriliriz. Emizin salonunun asıl adı misafir odası dır. Misafir gelince " kusura bakmayın, ev hali işte" diye mahçup bir söz söylememek için de her zaman hali hazırda bekleyen, evimizin en güzel odasıdır...

Dantel Masa Takımı

Dantel Servis Takımı Örnekleri
          Köşe dantellerini alpaka kumaş üzerine pikolayarak papılmış bir masa örtüsü takımı... Masa örtüsünün ortasında olduğu gibi köşelerinde de aynı dantellerden var. Benim makinem bilgisayarlı, bu takım sanayi makinesinde pikolandı. Ben S şeklini hala çok beğenirim ama bilgisayarlı makinelerde bol çeşit alternatifiniz oluyor, tak çıkar uğraşmıyor ve bir kaç desenle kombinasyonlar yapabiliyorsunuz.


            Peçetelerimi de çok seviyorum. Salon koltuklarım sarılı olduğu için masa takımımı da sarı istedim. Sağ olsun kardeşim Havva dantel işlerinde çok iyidir, bana da servis takımı ördü :)
           Gelin çeyizi hazırlıyorsanız, gül örnekli peçete dantelini tavsiye ederim. Çok zarif bir örnek...

Dantel Oda Takımları

Dantel Oda Takımı Örnekleri             
             Takımı sevgili anneciğim benim için ördü. Hem de trende, yemek molasında, çay arasında, evde, oturabildiği her yerde. Benim Annem iki dakika boş durmayan bir Karadeniz hanımıdır. Üç kız bir erkek evladı olan cefakar karadeniz hanımı... Annem bizi okutmak için insan üstü bir çaba sarf etti, çok şükür hepimizin mesleği değil de meslekleri oldu.
             Bir tanıdığım "55 yaşındayım, gördüm ki, hiçbir işi yapamayan yani işe yaramayan birsürü kadın, bir şeyler için çalışanlardan daha kıymetli" diyor. Ben kendimi bildim bileli anneannem ve annem çalışıyor, çok değerliler, en azından benim için :) Kızları aldılar bakacaklar mı? Yoksa hayat müşterek, asıl olan muhabbet mi? Sizce hangisi...
               Ortasındaki yıldız çiçeğiyle çok kibar bir örnektir. Yatak odasına dantel takımı örneği arıyorsanız bu örneğe de dikkatinizi çekmek isterim. Ben kullanıyorum benimki pamuk iplikle örülmüş siz floş iple de örebilirsiniz.

Güllü Merdiven Dantel Örnekleri

Ağır, Merdiven, Pike ve Nevresim Danteli Modelleri
Dantel ağır ve çok gösterişli bir model. Pike ve nevresimlere de çok yakışır. Dantel zaten çok geniş bir de merdiven yada oyma denilen tarafı olunca... Dantel örmeyi her kes sevmez, sabır isteyen ve oyalayan bir tir. Ama boşa vakit geçirmemek için de çok ideal olduğu için mesleği ne olursa olsun bütün hanımların da yaptığı bir iştir. :)
Mesela el işlerinin her türlüsünü çok sevip değer veren amiral hanımı, iğne oyası meraklısı doktor, siyasal bilimler mezunu pikocu, yine ünv mezunu aile ekonomisi için iğne oyası yapan, ünv mezunu rokoko(brezilya nakışı) ve punch nakışı yapan, aklıma gelmeyen daha bir çokları... Buna karşılık biz kızlarımızı okutuyoruz deyip elini hiçbir şeye sürmeyenleri, Ben uğraşamam diyenleri :) Çeşit çeşit insanız yani...
Bana, el işçiliği zahmetli alıcaksın hazırı kullanacaksın diyenlere... Ben evime yeni eşya alsam muhakkak el işçiliği olanlarından alırım. Emek verilmiş, bir baştan sunta konup sondan koltuk alınmamış olmalı. Ben böyle düşünüyorum.
Bu yüzden olsa gerek hazır çiçekleri bile sevmem. Emeksiz olan herşey bana banal gelir. Heleki hiçbir özelliği olmayan hazır harçları değerli bulanlara şaşarım.

Masa Örtüsü Nasıl Dikilir

Dertsiz Masa Örtüsü Yapılışı
     Dertsiz kumaşlara köşe katlamak çok yakışıyor ve kenarların atmaması için daha sağlıklı oluyor. Dikdörtgen masalar için hazırlayacağınız masa örtüsünün boyutu standart 240 x 152 dir. Daha büyük daha geniş te vardır ama onu ölçüyle çalışırız. Dertsiz kumakşarın eni 160 - 162 gibidir. Akamaycak olan örtünün boyuna kullandığımız kenarı ütü ve cetvel yardımıyla, bir kere katlıyoruz. Kestiğimiz kenarı ise önce 2cm kadar sonra 4 cm katlayıp iğneliyoruz.
    Köşelerini yapmak için, ütülediğimiz kenarı dışa büküp tekrar ütüleyip bir üçgen oluşturuyoruz, bütün kenarlar bitince de önce köşeleri dikerek başlıyoruz. Köşelerin tersini çevirip kumaş kenarşarını birleştirince verev bir ütü çizgisi görüyoruz, dikişimizi bu çizgi üzerinden yapıp fazla kumaşı kesiyoruz. İğnelemeyi unutmuyoruz.
           Şimdi de nasıl bir örtü olacağına karar veriyoruz. İstersen tersinden düz dikiş yaparak sade bir örtü, istersek yüzünü çevirip piko, zigzag veya harç dikiyoruz.
          Bu masa örtüsü gümüş çiçekli olduğu için kenar dikişinin üzerine gümüş su taşı dikmeyi uygun buldum. Kumaşı da çok kaliteli ve zarif. Kullanımı ise söze ne hacet, kullananlar bilirler, kullanmayanlarda muhakkak duymuşlardır.

Yaratıcı Blogger Ödülü

Sevgili Ahsen bana da dünyasında yer açıp, beni Yaratıcı Blogger Ödülü'yle onurlandırmış, kendisine çok teşekkür ediyorum.

Yaratıcılık vasfı Allah'a aittir (amenna), burada geçen yaratıcılık elindekilerle güzel şeyler yapabilmek bab'ındadadır, yoktan var etmek değil... Lütfen hassasiyetlerimizi yaralayıcı olarak düşünmeyelim.

Hac ve farzlar Hakkında

Farzları Hafife Almak            
            Hac araştırması yaparken sitenin birinde "Hacca gitceğinize bir öğrenciye burs verin" gibi bir yazı okudum. Farz ne demek onu öğrenmeliler en önce... Bu kişiler, bir tanıdığı her sene Avrupa'ya tatile gitse bu sözü söylemez birde üstüne gıpta ederler. Farzlarda bence, sence, onca olmaz. Farz olan yapılır. Mesela hanımların derin yara taşıdıklarından "örtü neden var", cevabını veriyorsunuz (mantık dini ya), karşı taraftan aldığınız cevapsa " e tamam, dört kadını nasıl açıklayacaksın" gibi abuk subuk bir söz... Sonra bir diğeri bitmiyor da bitmiyor, kardeşim. "Hepsi iyi güzel de şu namaz zor ya" diyen bile var...
           Her sene kurban zamanı gelince, yardımsever insanımız bursun daha yararlı olacağına inandırılıyor... Elmayla armut olayı, Hac başkadır sadaka başka.
            Öğrenciye burs işine gelince, burs sadaka veya zekat niyetiyle verilir. Sadaka sokakta dilenenlere verilen üç beş bozuk para olarak akıllarda kalıyor ama sadakayı bizler hayat sigortası gibi düşünürüz. Hemde hayatın akışında olbilecek kötü şeylerin verdiğimiz sadakalar sebebiyle başımıza gelmeyeceğine inanırız. Burs ta öyle birşeydir. Siz bir çocuğu okutur, ona vasi olur, vatana millete hayırlı bir birey olmasına yardımcı olursanız. İlmiyle yaptığı her güzel iş sizinde amel defterinize yazılır inşallah...
           Ku-an okumaya da hiç birşey anlamıyorsunuz sade okuyorsuz diyenlere de "Eğer arapça bilmeyle iman olsaydı, Araplardan kafir çıkmazdı" sözünü hatırlatmak isterim.
            Hac olayına gelince... Bir kere gittikten sonra, gönül orada kalsada başkaları da gitsin diye tekrar, tekrar yazılmayabilirsiniz. Bu sizin tasarrufunuzda :)    
            Bizler insanların görüntüsüne bakıp cahil mi alimmi karar veren bir milletiz ne yazık ki. Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir (mevlana), yoksa ne kadar çok şey bilirsen bil, ilmin karşındakinin anladığı kadardır...
           Ben nasip olursa hacca gideceğim inşAllah. Beytullah'a gidip de cennetinde de sahibini görmek isteyenlerdenim. Ravza'ya, Medine'ye görmeden gönül verenlerdenim. Allah bütün müslümanlara nasip etsin inşAllah.

Peçete Danteli Örnekleri

Kolay Peçete Danteli Modelleri
   Çok rahat ilerleyen tüm çıkan bir model. Mutfak takımı, servis takımı, masa örtüsü knarı olarak kullanılabilir...
 Kızların çeyizine dümdüz peçeteler konmaz, e mutfak takımları peçetesiz de olmaz. Çeyizlerde genellikle biri ağır olmak üzere iki mutfak takımı olur. Anneler hazırladığınız çeyizler için bu danteli de değerlendirmenizi öneririm...

Zemzem ve Hurma takımlarım

Hacca Yazıldık Arkadaşlar, Dualarınızı Bekiliyorum

          Pazartesi günü hacı adayları listesine yazıldık. Bu sene katsayı uygulaması olacağı için önceki senelerde yazılmış bekleyen adayların kurrada çıkma olsalığı daha yüksek ama ben yinede çıkacağımızı umuyorum. O kadar heyecanlıyım ki anlatamam.Kura Mayıs sonunda, sonuçlara bakmaya kalbim yetermi bilemiorum...
               
Zemzem takımlarım ve hurmalıklarım Konya'dan geldi... Porselen, gümüş ve kırmızı cam şahane bir şey...

Bebek Yastıkları

Bebek Yastığı Örnekleri
     Rengarenk bebek yastıkları... Bunları kimin bebeğini ziyarete gidersem onlara götürmeyi planlıyorum. Elimdeki bebek yastığı olabilecek kumaşları dikip bu hale getirdim.
 Bebek yastığı pamuklu bir kumaştan olmalı. Bebeği terletecek kumaşlar tercih edilmemeli... Buradaki kumaşlar akfil ve patiska,
       

Yastık Modelleri

Gipürlü Yastık Örnekleri
      Renklendirmesi hem şekilli hem de bantlı bir model...
Krem rengi akfil kumaş üzerine hardal sarısı renklendirme ve krem rengi gipür... Ben bu üçlüyü de beğendim. elimin altında olsun, hediye veririm diye diktiğim bir model...  Küstüm yastık yada yanak yastığı deniyor ya bu modellere, amma da ilginç isimler buluyoruz :)

Brezilya Nakışı Masa Örtüsü

(Rokoko) Brezilya Nakışı Mutfak Takımı Örneği
          Masa örtüsünü Betül abla işliyor. Haftada iki gün gittiği Komek kursunda daha neler öğrenmişler neler. Ben örtünün kenarlarına dilimlerini yaptım. Kumaş çok farklı, Bütün bir mutfak takımı için 5m  kumaş almış ama felaket ağır bir kumaş yanlış hatırlamıyorsam cinsine Dark Kumaş dedi. Ağır dediysem sanmayın ki çok güzel de ondan yazdım :), hayır, basit overlok yapıldığı halde akmış. Kilo da ağır çekiyor :)

 Burada da yakından görünüşü var. Örtü yaklaşık 80 x 80cm boyutunda. Aynı renk 110 x 150cm masa örtüsünün üzerine serilerek kullanılacak. Bu saban ip almak için gittiğim tuhafiyeden hanımların örtüye bakması hasebiyle zor çıkabildim :) Betül ablanın ellerine sağlık çok güzel olmuş.

Kolay Kırk Yama Nevresim

Artan Kumaşlardan Kırk Yama Modelleri
         Tamamı yaptığım işlerden artan akfil ve patiska kumaşlardan oluşuyor. Bu kadar kocaman parçalardan diktiğim nevresime, kırk yama demeyecektim ama Elsanatları öğretmeni Ayşe'ciğim, her türlüsü kırk yamadır deyince, bilir kişi öyle diyorsa öyledir dedim bende :) Büyük kızım Fatıma Sena'ma diktim, çok mutlu oldu yavrum... Çocuklar böyle rengarenk şeylere bayılıyorlar.

Nevresimin üst tarafını parça kumaşlardan, alt tarafını ise tek parça akfil kumaştan yaptım. Sanmayın ki altı kalanlardan değil. Geçen sene yaptığım bir çarşafın kenarına küçük bir delik açmış benim cadılar. Bütün çarşafı yeniden yaptım tabi, bu kumaşta oradan kalmıştı :) 
Renkli olan tarafını iki kere katlayıp ilik açtım, böylece düğmeler ne alt ne de üst taraftan gözükebilecekler.

Düz Örgü ve Süslemeli Etol Şalım

Örgü İşi Güllü Etol Şal
         Bahar geldi ben yün şalımı yeni bitirebildim :) Bir sürü iş arasında bide gördüklerimi yapmak istediğim için tamamlamak haliyle biraz uzuyor Nazar 7 ve yabancı bir sitede görüp çok beğendiğim, krem rengi etol şalın, bir benzerini kendime yaptım. Ben o şalın kenarlarında trabzanlarla süslemeler yaptım. Çiçeklerini ve yapraklarını irili ufaklı ördüm. Yapraklarını da sık iğneden yaptım.


            Siyah Örenbayan ip kullandım. İpim çok ince çok güzel, ben pek anlamam örgüden, o yüzden de denk düşüremem, ördüğüm gözüme dar görününce trabzanlarla süsledim. Sarmaşığı için yaklaşık 2,5m kalın zincir yaptım ve onu bükerek diktim. 15 yaprak ve 6 gül ördüm, sarmaşığın kenarlarını süsledim :)
           Siyah olduğu için iyi görünmüyor, 3 kare resim ekledim ama ...

İğne Oyası Örneği

En Güzel İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri
Gümüşün sadeliği iğne oyasının zarifliğiyle birleşince böyle güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Bayağı zahmetli de bir iş, ince iş, gözleri iyi çalıştırıyordur :)

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

2010 Havlu Kenarı Örnekleri
    Hem tığla hemde iğneyle yapılmış bir örnek. Çeyizlerin özel kenardantellerinden iğne oyalarına güzel bir örnek.
 Pikosunu havlunun dört bir kenarına yaptım. Danteli, havlusu ve pikosuyla uyumlu, bütünüyle çok güzel bir havlu oldu. Güzel günlerde kullansınlar.

Boncuklu, Gümüş Havlu Kenarı

Halkalı Boncuklu Havlu Kenarı Modeli
         Yapımı kolay ve gösterişli, bol boncuklu bir örnek. Pikosunu böyle şekil vererek yaptım. Bir de böylesi olsun... Gümüşü herkes sevmez ama bence danteli bile sadeliğiyle çok güzel oluyor...

    Halkaları, aralarda 3 zincir çekip batarak sık iğneyle dolduruyoruz. Daha önce anlattığım mantıkla 28 halkadan başlayarak örüyoruz. Boncuklarını daha sonra havlu kenarını ters çevirerek işliyoruz.

En Güzel Firkete İşi Havlu Kenarı Örnekleri

Gümüş Firkete İşi Havlu Kenarı ve Pikosu
Firkete işi zor değil derler ama ellerine verseniz nekadar yapabilirler muammadır. Mantığı belli de teoriyle pratik aynı olmaz. Dört sene fakülte okursunuz da, çalışmaya gelince, sanki diploma sizin değilmiş, sanki hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Sonra alışırsınız işinize ya, neyse konuyu dağıtmayayım şimdi:) "Ağzı olan konuşuyor" diye bir söz var ya, ucu neye dokunur, nereye gider diye düşünmeden konuşanlara yakışır bir söz. Firkete işinden para kazananları üzüyor. Elinde mesleği olup bir iş yapmayanlar, mesleği olmayıp da evden birşeyler yapmaya çalışan bu hanımları kırmamalı...
Bir komşum, kocman torunları olan, yaşı bayağı ilerlemiş, kendi başına zar zor gezen bir teyze... Ama elinden firketesi hiç düşmüyor, havlu kenarları yapıp duruyor. Pazar parası diyor, boş durmayı sevmediği için de çok taktir ediyorum kendisini... MaşaAllah...
Beyaz ve gümüşle işlenmiş firkete işi, gayet şık bir örnek. Pikosunu dalga seklinde yaptım. Havlulara dolgulu desenler daha çok yakışıyor.Diğerleri havluya gömüldüğü için olsa gerek bu kadar belli olmuyor.

Damat Bohçasına Dantelli Nevresim Takımı

Ters Renklendirmeli Dantelli Nevresim Takımı
         Müstakbel kayınvalide Türkan abla, danteli beyaz örmüş ama nevresim takımını "sarı akfilden olsun, süslü ve gösterişli olsun" istiyor. Sanırım onun düşündüğü süs, -kumaşı sarı istediği için- köşe çevirip, danteli sarıp, altını ve üstünü piko deseniyle süslemekti. Ama ben öyle yapmadım tabi (asimiyim neyim). Böyle bir tasarım yaptım.
 Dantelin üzerine düz bant, altına ise şekilli bant yaptım. Desenini ise taç modeli geçtim. Güzel günlerde kullansınlar inşAllah...
Herhangi bir işi yaparken tasarım aşamasını geçerseniz gerisi kolaydır hep. Model size bırakılmışsa bir de, ne zor onu tasarlaması... Bazen beğenmeyip kaldırıyorsunuz kumaşları bir türlü başlayamıyorsunuz, neden? Aklınızda şekillendiremediğiniz için tabi... Ama takımı hazırladığınız zat-ı muhterem, bu model bu desen olsun derse, ohh! ne ala. Bu takım da kumaşını ve tasarımını da kendim yaptığım bir çalışmam. Sahibi beğendi inşAllah gelini de çok beğenir...
Related Posts with Thumbnails