Sevgi Sepeti Havlu

Halkalarla yapılmış sepet ve havlu kenarını, kalplerle süslemem istendi. Sahibi sonuçtan memnun, sayfamdaki başlığıda çok beğendi. Kadife havlu yine pullarla işlemek için üretilmiş, dokuması üzerinde sepet var. Müşterim havluyu Almanya'da oturan hala oğlunun nişan bohçası için yaptırdı, geleneklerimiz oralara kadar ulaşmış bizlerle beraber. Nekadar güzel değilmi?
Allah tamamına erdirsin, güzel günlerde kullansınlar inşAllah...

Çeyizlik Nevresim Takımı

Takım altıncı ve son nevresim takımı... Sarar'ın kolleksiyonundan, kumaş çok güzel, deseni dokuması harika, yumuşacık. Şahsen karışık renkleri sevmediğim için ( kumaş deseni bana bırakıldığı zaman) aynı tonlar seçiyorum. Yani sarı dantele içinde sarı tonları olan nevresimlik alırım, içinde başka renklerde olsun istemem... Burada dantel beyaz ama sahibi gülkurusu olsun istedi. Bende çok zarif bulduğum bu nevresim kumaşını aldım, sağolsun sahibide çok beğenmiş. Gül kurusu ve açık pembe çiçekleri, yine gülkurusu renklendirmeyle süper bir kombinasyon oldu. Kalp deseni biri boş biri dolu kalplerden oluşuyor. Ranklendirmesi dalga şeklinde çalışıldı ve yapılmamış renklendirme çeşidide kalmadı sanırım... Güzel günlerde kullansınlar inşAllah...

Boyama Bohça

Üzerine hoş çiçekler boyanarak yapılmış bir bohça... Renkleri pastel seçilmiş etrafına yaldızdan kontür dönülmüş. Etrafına dilim döndüm sade ve şık oldu. Sırmalara yakın tonda floş iple dilimlerini geçtim. Piko deseni bohçanın güzelliğini bozacağını düşündüğüm için yapmadım.

Çeyizlik Nevresim Tk. Yastıkları

Dantelde birbirine bakan küçük kuşlar var. Nekadar güzeller değilmi? Renklendirmesini dalgalı, piko deseninide kalp şeklinde yaptım. Sanırım bu takım öğretmen kızımızın son nevresim takımı... Sanırım diyorum çünkü bitti son dediğimde beş takım daha var yazıveriyor, aaa!!! diyorum vallahi. El emeğiyle yapılanların anca benzeri oluyor başkalarında, asla aynısı değil. Ben bile kendi yaptığımın aynını yapamazken birbaşkasının yaptığı işin aynını asla yapamam. Zaten taklit etmeyi sevmem. Hocam bilir.
Bazılarıda "gerek yok bunlara neler neler var diyor", hepsi el emeği göz nuru, bir olurmu hazır takımlarla...

Kırmızı Seccade

Sadece astarlanan seccade. Örnek arayanlar için...

Mavi Bantlı Bohçalık Yastık

Yine Havlu kenarı olabilecek bir dantel. Çok fonksiyonlu yani:) Sevgi dolu bir yastık takımı oldu. Bir dünya kalp... Yastığın ucunu s şablonu yaparak çizdim, dilimini geçip kestim. Bir sıra desen sonra tekrar dilim. Kumaş biraz problemliydi, yırtarken verev gidiyor. Buda sonraki dikişte zorluyor tabi... Mavi kenar dantelinden her biri değişik çalışılacak 2-3 takım daha var. MaaşAllah çeyizi tırla götürecekler... :)

Mutfak Dantel Örnekleri


Anneciğimin mutfağına pek yakıştı. Kardeşim dantelini ördü ben sardım. Beyaz üzerine lila simli desenli dertsiz kumaş çok şık oldu. Kaymasın diye peçetelerin üzerine birşeyler koymanız gerekiyor ama net renkleri olduğu için bence çok şıklar. Peçetelere 4cm'lik köşe çevirip sardım bitmişi 30 x 30 cm oldu... Yeni bir takım yada çeyizlik mutfak takımı düşünüyorsanız, dertsiz kumaşlara bir bakın derim...

Buzdolabı ve Fırın Örtüsü

Kelebekler çok güzeller. Dertsiz kumaşta hakikaten dertsiz. Masa örtülerinde ve mutfak takımlarında harika oluyorlar.

Renkli Etamin Seccade

Çok güzel işlenmiş seccade... Kapitonesiylede harika görünüyor değilmi. Örnek almak isteyenler sayfayı büyütüp örneğini çıkarmayı deneyebilirler. İnce ince çalışılmış bohçanızda olsun derim...

Hediyelik Küstüm Yastıklar

Dantel havlu kenarı olrak yapılmış. Küstüm yastıklara sarıldı. Değerlendirmek istediğiniz dantellerinize bir fikir olabilir, kumaşı yıpranmış dantel sağlamsa nesela söküp başka birşeyler yapabilirsiniz. Küstüm yastıkların rengi beyaz istendiği için dantelin üstüne mavi renklendirme ve yastık ucunada mavi bant yaptım... Tamda istediği gibi oldu. Ne çeyizi var kızın görenler küçük dilini yutacak galiba... Okumuş kız deyip çeyizi küçümsenirya, el sanatları öğretmeni diye de " eh el sanatları okudu olsun o kadar" diyecekler garibime. Kedi-ciğer hesabı...

Havlu Kenarından Yastıklar


Pamuk ipten yapılmış havlu kenarı artık revaçta değil. Hanımlara kolaylık floş ipler. Kalan havlu kenarlarınıda yastık takımında kullanıp böyle değerlendirebilirsiniz. Kimisi floş iplik pratik diyecektir. Kimisi de pamuk iplikten vazgeçmem diyecektir. Her zevke hitap eden birşeyler mutlaka var.

Değişik Renklerdirmeli Yastıklar

Turuncu renklendirmeli yastık takımını böyle tasarladım. Bu deseni birleşik desenlerde kullanıyorum ama yalnız olarak ilk defa kullandım. Yastıkların renklendirmesini üçgen çalıştım. Desen ve dilim yaptıktan sonra temizledim. Beya patiskadan uçlarının üçgenliği anlaşılmaz diyede mavi defter yerleştirip resimledim. Ben beğendim sahibide eminim beğenir. Zevklerimiz pek uyuşurda zat-ı alileriyle :)

Bohçalık Yastık Takımı

Hoş bir dantel örneği. Yaklaşık 12cm eni var. Dantel çok geniş olmazsa renklendirmesine istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz... Sahibi saten renklendirmeleri beğeniyormuş. Bu takımı da yeşil saten renklendirmeli istedi. "Sanat ruhunla yap" diyor bana sağolsun, arada motive ediyor beni yani :))
Bu örneği şahsen çok beğendim. Nevresim takımına yada pike takımına dantel arıyorsanız bir bakın... Renklendirmelide yapılırsa harika oluyor.

Ütü Masama Kılıf DiktimYeni ütü masamın süngeri yereri kadar pufidik değil ve işim gereği sürekli ütü yaptığım için çabuk yıpranmasın diye, şöyle puf puf süngerli kılıf dikmeye karar verdim. Süngeri masamın ölçüsünden biraz büyükçe kestim. Döşemelik kumaşın tersini kullancak şekilde diktim çünkü düzü ütülerken kumaşları kaydırmıyor, bu da ekstra bir zorluk ütüleyene... Masası büyük olup örtü bulamayanlara...

Kuşlu Küstüm Yastıklar

Yeni diktiğim küstüm yastıklar... Yastıkların danteli, pamuk iplikten ve havlu kenarı olarak örülmüş. Ama yastık takımı olarak dikildi. Akraba bohçalarına konulması için... Bandıyla dantelin dar kenarının mesafesi fazla olacağı için, bandına böyle bir şekil verdim... Taca benzer piko deseni kullandım.

Şanel Bohça Takımı


Bohça ve havlusu... Kurdelelerin bitişlerine aynı kurdeleden çiçekler yaptım. Farklı birşey kullanmak istemedim. Bordo ağır bir renk, şanel de ince parlak bir kumaş...Sahibi köşe dantelinin altındaki kumaşı almamı istemedi. Güzel oldu değilmi???

Çeyizlik Bohça Takımı

Bohçada havlusu gibi çok cicili oldu. Pikosunu kurdele üzerinden gittim. Değişik olsun değilmi? Kumaşı şanel saten... Bol çiçekli bir takım oldu. Allah bahtını açık eylesin, KPSS'yi de kazandırsın inşAllah :)

Çift Merdiven Dantelli Havlu

Çok süslü bir dantel. havlunun iki tarafında da merdiven danteli var. bütün bir bohça takımının desenini böyle seçtim. Birleşik bir desen, gayette hoş... Köşe dantelleri ve örülüp üzerine işlenmiş çiçekleriyle gayet güzel bir takım. Pikosuylada daha bir hoş oldu...
Related Posts with Thumbnails